Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
SEO Açısından Alan Adının Önemleri Nelerdir?
SEO Açısından Alan Adının Önemleri Nelerdir?

Alan adı, insanların bir web sitesine erişmek için kullandıkları google.com adresi olarak tanımlanır. Basitçe bir web sitesinin adı olarak da tanımlanabilir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer aldığı yöntemi ifade eder.

 

Popüler bir pazarlama stratejisi olan SEO; arama motorlarının web sitelerini listelemek için kullandığı yüzlerce algoritmayı göz önünde bulundurarak web sitenizde bazı stratejiler uygulamanızı gerektirir.

 

Peki bir domain SEO açısından avantaj sağlayabilir mi? Bu sorunun cevabı neredeyse 10 yıl önceydi, net bir “evet” varken bugün bunu söylemek o kadar kolay değil.

 

O zamanlar arama motorları, özellikle de Google, sıralamalarını diğer algoritmaların yanı sıra alan adına kök anahtar kelimeyi dahil etmeye dayanıyordu.

 

İnsanların bir web sitesini düzgün bir şekilde kullanabilmeleri için amacının ne olduğunu anlamaları gerekir. Bu nedenle, bir web sitesinin vermek istediği mesajı doğru bir şekilde yansıtan bir alan adı, etkili pazarlamanın önemli bir parçasıdır.

 

Arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma olasılığını artırmak için ilgi çekici ve alanınızla alakalı bir alan adı oluşturmak önemlidir. Bu, adınızı oluştururken uygun kriterleri göz önünde bulundurarak gerçekleştirilebilir. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Alan adlarının 15 karakterden uzun olmaması gerektiğine inanılır. Kısa alan adlarının arama sonuçlarında uzun olanlardan daha üst sıralarda yer aldığı konusunda herkes hemfikirdir. Pek çok web sitesi, adreslerinin kolay hatırlanması nedeniyle bulunması kolay olan seo.com gibi kısa adlarla bulunabilir. seohakkindamerakedilenler.com gibi çok fazla bilgi içeren ve çok kısa olmayan web siteleri bulmak mümkündür.

 

Alan adları bir hikaye anlatıyorsa akılda kalıcıdır. Bunun nedeni, hikayelerin insanları konularına yaklaştırması ve bunun da ziyaretçilerle bağlarını güçlendirmesidir. Örneğin, Nike'ın adı Yunan zafer tanrıçasından türemiştir.

 

Bir alan adı seçmeye yönelik hususlar, logo seçimine de uzmanlardır. Örneğin, nehir benzeri büyük yapısı nedeniyle alan adı olarak Amazon'u seçti. Logodaki A'dan Z'ye okun nehrin boyutunu ve şeklini temsil ettiğini düşündü.

 

Diğer bilinmesi gerekenler;

 

Bir web sitesinde SSL sertifikası yoksa, ziyaretçiler adres çubuğunda "güvenli değil" etiketini görür. Bu, ziyaretçilere bilgilerinin güvenli olmadığını gösterir. Bu etiketi kaldırmak için bir web sitesine bir SSL sertifikası yüklenmelidir. Bu güvenlik önlemi verileri korur.

 

Siteniz için benzersiz bir alan adı seçmek önemlidir. Nişinizdeki diğer sitelere benzer bir ada sahip herhangi bir web sitesinin tanıtılması daha zor olacaktır. Bunun nedeni, benzersiz olmayan alan adlarının insanların onları tanıması ve olumlu olarak değerlendirmesi için zaman alabilmesidir.

Tekrarlanan harflere sahip bir alan adını kaydeden kişiler yanlışlıkla onu yanlış yazarak başka bir siteye erişebilirler.

 

Alan adlarına kısa çizgi veya sayı yerleştirmek, ilk kez görüntüleyenler için kafa karışıklığına neden olabilir. Ayrıca, spam içerikli davranışla etiketlenen web sitelerinin yanlış sınıflandırılmasını da kolaylaştırır. Bir sitenin görünürlüğüne rağmen, alan adlarına sayıların ve kısa çizgilerin dahil edilmesi bir web sitesinin itibarına zarar verebilir. Bir web sitesi oluştururken hem tüketiciler hem de arama motorları dikkate alınmalıdır.

 

İnsanlar bir arama motorunu kullanarak web sitelerinde arama yaptıklarında, sayfadaki ilk bilgi dizini alan adıdır.

Teklif Al