Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi
Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi

Bir şirketin net bir marka kimliğine sahip olması çok önemlidir; bu, müşterilerin profesyonel bir görünümü korurken şirketi kolayca tanımlayabilmelerini sağlar. Aynı zamanda, hem iş yeri içinde hem de dışında şirketin değerlerini ve tutumlarını yansıtmalıdır. Logolar, herhangi bir kurum için görsel iletişimin en temel şeklidir. Kurumun adından ve armasının stilize edilmiş bir versiyonundan oluşurlar. Kurumlar için diğer tüm görsel materyaller bu tasarımlara dayanmaktadır.

 

Kurumsal kimlik, herhangi bir işletmenin kritik bir yönüdür. Şirketi görünür ve kolayca tanınabilir kıldığından, diğer tüm reklam biçimlerinin temelini oluşturur. Kurumsal kimlik olmadan bir şirketin görünürlük kazanması neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, kurumsal kimliğin, müşterilerin güvenebileceği iş için yerleşik bir itibar sağlamasıdır. Ve bir kez kurulduktan sonra, bu itibar gelecekteki birçok pazarlama çabasını artıracaktır.

 

Logolardan ofis tasarımına, çalışan kıyafetlerinden araç içi kıyafetlerine, antetli kağıtlardan tabelalara, web sitesinden ambalaj tasarımına kadar her bir parçanın ne kadar ve nasıl kullanılacağı işletmeye bağlıdır.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl olmalı?

Kurumsal kimlik oluştururken ilk yapılması gereken kurumun renklerine karar vererek logosunu tasarlamak ve kimlik oluşturmaktır. Logotype, kurumsal kimliğin en önemli parçasıdır. Logonun varlığı kurumu akılda kalıcı, etkili ve güçlü kılar. Kimlik oluşturulduktan sonra ajansın hem şirket içinde hem de şirket dışında kullanacağı diğer basılı materyaller, kimlik için oluşturulan yapısal özelliklerle çelişmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Özgün hazırlanmış bir kurumsal kimlik, şirketin başarısı ve itibarı için son derece önemlidir.

 

Şirketler ve tasarımcılar kurumsal kimlik tasarlarken sonuca genellikle üç aşamada ulaşırlar. İlk adım, yapılacak işi belirlemektir. Firma hangi ürünü istediğini, önceliklerini ve firmanın genel özelliklerini tasarımcılara iletir. Tasarımcı firmanın istekleri doğrultusunda son tasarımları dikkate alarak tasarımlarını gerçekleştirmektedir.

 

İkinci olarak tasarımcı tasarladığı işi firma tarafından onaylanan firmaya sunar. Bu aşamada gerekirse firmanın önerileri doğrultusunda düzenleme ve araştırma yapılır. Son olarak tasarımcı ve firma arasında anlaşmaya varılan çalışma ile baskı ve dağıtım süreci başlar.

 

Kurumsal kimlik, marka değerlerinizin ve "kişiliğinizin" görsel ifadesidir. Kimlik tasarımı temel olarak markanızın tonunu belirler ve hedef kitlenizde belirli duyguları uyandırmak için kullanılır. Marka kimliğiniz, şirketinizin genel mesajını iletmek ve iş hedeflerinizi desteklemek için tasarlanmalıdır.

Teklif Al