Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
CDN Nedir ve Ne İşe Yarar?
CDN Nedir ve Ne İşe Yarar?

CDN; buna Content Delivery Network denir. Bir CDN ile çok fazla içeriğe sahip bir web sitesi daha geniş bir kitleye ulaşabilir. CDN sayesinde kaynak kullanım süresi azaltılabilir ve web sitesinin yüklenme hızı da optimize edilebilir. Dünyadaki internet trafiğinin büyük çoğunluğunu boşaltır. İnternet platformlarına gelen taleplerin daha kısa yanıtlanmasını sağlayan özelliklere sahiptir. Makine öğrenimi ve yapay zeka ile CDN hizmetlerini önbelleğe almak ve sunucuları yönetmek mümkündür. İçeriği önbelleğe alırken; isteğe bağlı olarak dağıtıldığı için kullanıcılar da kolayca erişebilir. Yük dengeleme ile çökmeler ve sunucu aşırı yükleme sorunları önlenebilir.

 

CDN Ne Anlama Gelir?

CDN'nin ne anlama geliyor; buna, dünyanın birçok yerindeki veri merkezlerinde bulunan küresel bir sunucu koleksiyonu olarak da bilinen İçerik Dağıtım Ağı denir. Ana sunucuya ek olarak, PoP adı verilen birçok varlık noktası da sağlar. Web sitesi ziyaretçi isteklerini daha hızlı yerine getirdiği için web sitesi trafiği de daha yoğundur. Bu nedenle, web sitesi ziyaretçileri de web sitesinde iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayabilir.

Bir CDN nasıl çalışır; web sitelerini daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek için tasarlanmış bir çalışma prensibi vardır. Önbelleğe alınmış web sitesi içeriğini farklı konumlardaki sunucularda depolayarak, ziyaretçiniz ile web siteniz arasındaki mesafeyi en aza indirirsiniz.

 

Teklif Al