Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
UI ve UX Kavramları Nedir?
UI ve UX Kavramları Nedir?

Son yıllarda internet dünyasının büyümüsi ile beraber ortaya çıkan UI (kullanıcı arayüzü) ve UX (kullanıcı deneyimi) kavramları hayatımıza gün geçtikçe daha bir yerleştmiştir. Kısaca kelime manası olarak UI arayüz tasarımıdır. Arayüz tasarlayan sitenin grafik arayüzünü, renk seçeneklerini, sayfa yerleşimi gibi alanlara karar verir ve hazırlar. UX ise çeşitli testler ile bir çok veriyi istatisliğine göre sitenin ziyaretçi memnuniyetini sağlamak için gerekli içerik yerleşimlerini tasarlar ve stratejileri belirler. 

UI ve UX kelimeleri genelde birlikte kullanılır ve internet aleminde bu iki farklı işi tek kişinin yapması beklenir. Fakat başarılı bir çalışma ortaya koymak ve kaliteyi arttırmak için UI ve UX gibi birbirinden farklı yetenekler ve tecrübeler gerektiren işleri kendi alanında uzman kişilerin yapması daha doğru olur.

Özetlemek gerekirse UI tasarımcı tasarım, kurumsal renklerin seçilmesi, arayüz şablonu, site arayüzü ve biliyorsa html ve css ile önyüz için çalışma teslim eder. UX tasarımcı ise daha çok saha araştırması öernekler, kişisel tecrübeler, sistem testi, verileri inceleme gibi işlerle en doğru kullanıcı memnuniyetini sağlar. 

 

Teklif Al