Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
SVG Nedir? Kullanım Alanları
SVG Nedir? Kullanım Alanları

SVG formatı, ölçeklenebilir vektör grafikleri veya vektör görüntü formatı olarak bilinir. Hız ve rahatlık için tasarlanmış vektör tabanlı bir grafik formatıdır; ayrıca renk ve boyut dahil olmak üzere çeşitli olası özelliklere sahiptir. SVG formatı genellikle internet sitelerinde kullanılmaktadır.

Bazı programlar, photoshop ve illüstrasyon programlarıyla birlikte SVG dosya biçimini ayarlanabilir. SVG belgeleri, görüntüler ve davranışlar için XML biçimlendirme dilini kullanır. Bunun nedeni, bu öğeleri tanımlamak için XML metin dosya sisteminin kullanılmasıdır. Bu nedenle günümüzde birçok grafik tasarımcı SVG kullanmaya devam etmektedir.

Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox ve Safari, şu anda SVG'yi desteklemektedir.

 

Avantajları Nelerdir?

Vektör tabanlı grafikleri tüm şekillerde tutarlı kaldığından, her şeklin çözünürlüğünün kalitesi azalmıyor.

Dosya boyutlarını küçük tutmaktadır.

Geniş bir renk yelpazesi sunar

Sahip olduğu özellikler sayesinde yapım aşamasında kod desteği sağlar.

 

SVG dosyaları oluşturma, SVG yazılımı yardımıyla yapılabilir. Bu programlar Adobe Illustrator ve CorelDRAW'ı tarzı uygulamalardır. Ayrıca bir dosya açmak için de kullanılabilirler.

 

Web sitesi tasarımında kullanılan grafikleri oluşturmak, web tasarımının önemli bir yönüdür. SVG yardımıyla benzersiz ve kaliteli görseller ve içerik oluşturmak mümkündür. Bunu yapmak yeni bir şey değil; İnternette stok görsellerin kullanılması yaygındır. Ancak benzersiz ve kaliteli görüntüler oluşturmak SVG ile mümkündür.

Teklif Al