Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
Responsive Tasarım Neden Önemlidir?
Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Responsive İngilizce'de  duyarlı, yanıt verebilirlik, uyarlanabilirlik, esneklik anlamına gelir. Mobil uyumlu tasarım veya duyarlı tasarım olarak da bilinen duyarlı tasarım, bir web sitesinin çözünürlük ve ekran boyutlarındaki farklılıkları barındıracak şekilde tasarlandığı anlamına gelir.


Responsive tasarım, bir web uygulamasını veya web sitesini herhangi bir ekran boyutuna (bilgisayar, mobil, tablet) uyarlayarak kullanıcının cihazına "yanıt veren" bir web arayüzü oluşturma yöntemidir.


Önceki yıllarda web tasarımcıları sırasıyla masaüstü ve mobil için bir web sitesi hazırlamak zorundaydı. Müşteriler için web siteleri tasarlayan Ethan Marcotte, Responsive terimini buldu ve mobil cihazlarda web siteleri geliştirdi; tasarımın bir masaüstü bilgisayar gibi görünmesini sağlayacak şekilde geliştirilmesi büyük bir fark yarattı.

 

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?


Farklı ekran boyutları için birden çok şablonun oluşturulduğu geleneksel web tasarımının aksine, responsive tasarım, işlevsellik ve estetikten ödün vermeden tek bir şablonun farklı ekranlara uyum sağlamasına olanak tanır.

İstatistikler, mobil web trafiğinin masaüstünü geçtiğini ve potansiyel ziyaretçilerin yarısından fazlasının web'de bir mobil cihazda gezindiğini gösteriyor. Bu, responsive tasarıma sahip olmayan bir web sitesinin kullanıcı deneyimini karmaşıklaştırdığı ve internet kullanıcılarının çoğuna hitap edemediği anlamına gelir.


Son birkaç yıldır en önemli reklam mecralarından biri haline gelen mobilin pandemi sürecinde bile yükselişini sürdüğünü gördük. Buradan, trafiğin büyük çoğunluğunun mobil kullanıcılardan geldiği  göz önüne alındığında, açılış sayfanız mobil için optimize edilmemişse, pazarlama çabalarınızın boşa gideceği sonucuna varılabilir.

 

Responsive tasarımının önemi, son birkaç yıldır çevrimiçi aramalar, bankacılık, alışveriş ve sosyal medya platformları için akıllı telefonları bilgisayarlardan daha fazla kullandıkları için daha iyi anlaşılmıştır. 


Responsive tasarımının bir web sitesine sahip olmak, herhangi bir platformdaki herhangi bir kullanıcının sitenizi istediğiniz gibi görmesini sağlar. Web sitenizi herhangi bir ekrana uyarlama yeteneği sizi rekabette öne geçirir ve müşterilerinizin internette gezinmek için kullandıkları tüm yeni cihazları sorunsuz bir şekilde karşılamanıza olanak tanır.

Teklif Al