Özel Yazılım Nedir?
Özel yazılım bir amaç için özel olarak geliştirilmiş bir bilgisayar programıdır. Belirli bir ihtiyacınızı karşılayan, kişisel ya da şirket sorunlarınızı çözebilme beceriyi olan, bir çözüm olarak adlandırılabilecek bir araçtır.
Özel Yazılım Ne değildir?
 Özel yazılım kitlesel pazarlanan, hazır paket yapılmış bir program değildir. Özünde hazır yazılım daha önce yapılmış bir ev gibi düşünebilirsiniz. İnsanların ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış bir ev pekala içerisinde oturulmaya değecektir. Fakat kalabalık bir aile için küçük bir ev, dar gelirli insanlar için lüks villalar uygun olmayacaktır. Özel yazılım, bütünüyle ihtiyaçlara göre düşünülüp, tasarlamış ve oluşturulmuştur. Bir ev olarak düşünürsek, aracınız var ise garajınız, evdeki insan sayısının rahatça sığabildiği, dolapları size göre tasarlanmış, bahçesi ihtiyaçlarınıza göre olan bir ev… Özel yazılım, problemi daha önce ele almak ve ona uygun bir çözüm tasarlamaktır.
Neden Özel Yazılım
Sizin iş süreçlerinizi takip eder
İş süreçlerinizi bir nedenden dolayı oluşturdunuz. Çalıştıklarını biliyorsunuz ve işinizi benzersiz kılan onlar. Özel yazılım, belli bir ihtiyacınıza uygun bir çözüm olacak biçimde tasarlandığından, bunu size özel iş sürecinize göre uyarlayabilirsiniz. Bu sebeple yazılımınız size bağlıdır, başka şeylere değil. İşletme iş süreçlerinizi daha önce yapılmış bir kutuya sığdırmaya çalışmak yerine, halihazırda yaptığınız işi zenginleştiren ve geliştirmekte olan bir program oluşturma esnekliğine sahipsiniz.
Size rekabet avantajı sağlar.
Bu hemen hemen söylemeye gerek yok, ama yine de söyleyelim. İş sürecinizi kitlesel üretilen yazılıma uyacak şekilde uyarlarsanız, rekabet avantajınızı kaybedebilirsiniz. Bir düşünün. Pazardaki rakiplerinizle aynı yazılımı (ve dolayısı ile aynı işlemi) kullanırsanız, sizi benzersiz kılacak nelerdir?
Fakat özel yazılımınız olursa – rakiplerinizde olmayan iş süreçlerinizi geliştirmekte olan yazılımlar – avantajınız var demektir. Herkesin yaptığını yapmak yerine, bunu daha farklı ve çok daha iyi yapıyorsunuz demektir.
Uzun vadeli bir yatırımdır
Özel yazılımlar, bir hazır seçenek (daima değil) için ödeyeceğinizden daha pahalıya mal olabilir. Fakat, hazır yazılım başlangıçta daha hesaplı bir fiyat etiketi olabilir, sonradan gelen gizli fiyatları olabilir. Yükleme, yapılandırma ve lisanslamadan, veri geçişi, özelleştirme ve eğitime kadar, başlangıç fiyatında görünmeyen, hazır yazılımla ilişkili pek çok maliyet vardır. Özel yazılımlar başlangıçta size daha fazla maliyet getirse bile, zaman içerisindeki tasarruflarınız, maliyeti düşündüğünüzden daha hızlı dengeleyebilir.