Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
Karekod Nedir?
Karekod Nedir?

Bir QR kodu (iki boyutlu bir matris barkodu olarak tanımlanır) verileri her iki yönde de saklayabilir. Depoladığı veriler her iki yönde de okunabilir. QR kodun anlamı nedir sorusunun cevabı, kare veya dikdörtgen uygulamasının içine yerleştirilen desenin işlevi ile açıklanıyor. Uygulamanızda birçok farklı formatta veri saklayabilirsiniz.

 

QR Kod, orijinal olarak 1994 yılında Toyota Motor yan kuruluşu Denso tarafından geliştirilen standart barkod teknolojisinin çok ötesine geçiyor. 2009 yılından itibaren ilaç kutusuna baskının zorunlu olduğu Türkiye'de resmi olarak kullanılmaya başlandı... Uygulama QR, Datamatrix, Shotcode, Beetag ve Aztek gibi farklı karakterlere sahip standartlara bölünmüştür.

 

Kodları okumak için bir mobil cihaza ve Data Matrix okuyucu uygulamasına sahip olmanız yeterli, oldukça işlevsel bir sisteme sahipler.

Telefonunuza veya tabletinize indirdikten sonra, uygulamanın kamera erişimini açabilir ve karekod okuma işlemini istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. İki sistemin kullanım koşulları karşılaştırıldığında aralarında farklılıklar olacaktır. Barkodlar yaygın olarak kullanılsa da esas olarak ticari işletmelerin iç süreçleri ile sınırlıdır.

 

Öte yandan QR uygulamaları, yakın zamanda bir restorandaki QR kod menüsü örneğinde olduğu gibi müşterileri de içerir. Bir diğer önemli fark, barkodların tek boyutlu, Data Matrix kodlarının ise iki boyutlu olmasıdır. İşlem, çift yönlü veri alışverişini sağlayan Veri Matrisini Oku komutuyla başlar. Öte yandan, barkodlar ile yalnızca bir yönde veri alışverişi yapabilir.

Teklif Al