Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
Hreflang Nedir?
Hreflang Nedir?

Google'dan John Mueller'in SEO'nun en karmaşık yönlerinden biri olarak tanımladığı hreflang; doğru olması zor bir HTML özelliğidir. Bir dil kodu ve ülke kodu belirterek arama motorlarına içeriğiniz hakkında bilgi verir. Örneğin, hem İngilizce hem de Fransızca sayfalarınız varsa, kullanıcının coğrafi konumuna ve tercih ettiği dile göre Google'ın hangi sayfayı görüntüleyeceğini belirtebilirsiniz.

 

Ek olarak, hreflang, web sitenizi farklı dillerde yayınladığınızda, aslında arama motorlarına yinelenen içerik sağlamadığınızı belirtmenizi sağlar. Dile veya coğrafi bölgeye göre farklılık gösteren gruplara sitenizin doğru sürümünü sunmak istediğinizde hreflang etiketlerini kullanın.

 

Sitenizdeki sayfaların varyasyonlarını listelerken, dil ve bölge farklılıklarını bildirmek için HTML etiketlerini kullanın. Google, site haritasını iyileştirmek için bu bilgileri kullanabilir. Bir örnek, hem ABD hem de İngiltere için ürün satan bir web sitesi olabilir. Fiyatları listelerken, ABD ve İngiltere için ayrı ayrı USD veya GBP listelersiniz.

 

Google, bir web sayfasının hedef kitlesini belirlerken, URL'lerde bulunan dil kodlarını (en, de) dikkate almaz. Bunun yerine, kullanıcılardan sayfalarının varsayılan sürümünü belirtmelerini ister. Bunun nedeni, Google'ın bu dilleri kullanan tüm ülkeleri aynı hedef kitlenin parçası olarak görmesidir. Sonuç olarak, herhangi bir URL'nin uygun bir eşleşme olarak değerlendirilmesi için hedef kitlesiyle uygun şekilde eşleşmesi gerekir.

 

Farklı bir dil veya ülke sürümüne sahiplerse alternatif sayfalar hreflang etiketinde listelenebilir. Bu etiket için önerilen bazı kullanımlar şunları içerir:

 

Çok dilli web sitelerinin içeriklerini sunmak için alternatif diller kullanması gerekir.

Aynı ülkede konuşulan farklı diller, birden fazla konuşmacının kullanılmasını gerektirir.

Belirli bir kitleye hitap etmek için uluslararası web siteleri, içeriklerini tek bir dilde görüntülemek için hreflang etiketlerini kullanabilir. Bu etiketler, çevrilen gezinme ve altbilgi gibi şablon öğelerini korurken sitenizi tek bir dilde sunmanıza olanak tanır. Hreflang etiketlerini kullanarak hedef kitlenizi artırabilir ve sitenize daha fazla dikkat çekebilirsiniz. Doğru kullanıldığında hreflang etiketleri, bölge ve dil farklılıklarından dolayı ziyaretçilerin bir web sitesinden ayrılmasını engeller. İnsanlar ayrıca yanlış para birimleri veya dilleri olan web sitelerine girmemeyi tercih ediyor.

 

Hreflang özelliği, sayfaları kullanıcılarınıza özgü dilde sunmanıza yardımcı olduğundan, insanlar sayfanızda daha uzun süre kalır ve hemen çıkma oranı daha düşük olur.

 

Arama motorları, kullanıcıların deneyimini nasıl etkilediğini belirlemek için etiketlerin hreflang'ına çok dikkat eder.

 

Google, hreflang etiketleri uygulandığında sayfalar arasındaki ilişkiyi anlar. Bunun nedeni, her sayfanın kendi dil sürümünün olmasıdır ve bu etiket uygulandığında, sayfanın hangi dil sürümünün diğerine bağlı olduğunu Google'a bildirir. Bir hreflang etiketi, arama motorlarının bir sitenin içeriğinin dilini anlamasına yardımcı olur, böylece bir kullanıcının özel taleplerine daha iyi hizmet verebilir. Bu, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almayı ve müşteriler için görünürlüğü artırmayı kolaylaştırır.

 

Hreflang'ı kullanmak, arama motorlarına içeriğin yinelenmediğini, ancak birden fazla kişinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere özelleştirildiğini gösterir.

Teklif Al