Satın Almak İçin Hemen Ara !

ivesgo
Domain Backorder Nedir? Domain Backorder Ne İşe Yarar?
Domain Backorder Nedir? Domain Backorder Ne İşe Yarar?

Süresi dolmuş bir alan adını yenilememeye karar verdiğinizde, vazgeçmeye/feragat etmeye izin verdiğinizde, alan adı birdenbire başka biri tarafından kaydedilemez. Silme/silinme. Alan adı uzantısına (TLD) bağlı olarak bu aşamaların tamamlanması 80 günü bulabilir.

Domain backorder, alan adı işgali; süresi dolmuş alan adlarını rezerve etme işlemidir. Bu, başkasının adına kayıtlı bir alan adının kayıt için uygun olduğu anda sizin adınıza kaydedilmesine izin veren bir ön sipariş hizmeti aracılığıyla yapılır.

 

Alan adı backorder, bir alan adının kaydedilmesini sağlamanın popüler bir yoludur. Ancak ön siparişin başarılı olacağına dair bir garanti yoktur, bu nedenle alan adı başkası tarafından tescil edilmiş olabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi süresi dolmuş bir alan adının kaydı yenilenmediğinde alan adı herkesin belli bir süre kayıt yaptırabileceği bir döneme girecektir. Bu aşamada, alan adı ön satın alma işlemi (alan ön siparişi olarak bilinir) aracılığıyla alan adı kayıt kuruluşundan alan adını önceden satın alabilirsiniz.

 

Kulağa biraz karışık gelse de domain squat servislerinin yaptıklarını şöyle sıralayabiliriz ama aslında çok basit:

 

Önerilen ilk adım, silinmek üzere olan etki alanlarının listesine göz atmaktır.

Bir sonraki adım, almak istediğiniz alan adı için bir rezervasyon oluşturmaktır. Bunun için domain sorgulama/domain sorgulama aracını kullanarak istediğiniz alan adını aramalı ve cüzi bir ücret ödeyerek ön siparişe uygun olan domainler için ön sipariş aktif hale getirmelisiniz.

Ön sipariş hizmeti, alan adını sizin için izlemeye başlayacak ve kullanılabilir olur olmaz onu almaya çalışacaktır.

Alan adlarının önceden satın alınması çömelme sistemi üzerinden yasaldır. Herkes, kaydettirmek istediği alan adını ICANN onaylı bir kayıt şirketi aracılığıyla rezerve edebilir. Ancak, birçok kayıt kuruluşu belirli bir alan adını aynı anda almaya çalıştığından ve alan adları ilk gelen alır esasına göre alındığından, ön sipariş hizmetleri alan adının sahibi olacağınızı garanti edemez. Ancak bu sistem, düşmek üzere olan alan adlarını almanın en iyi yoludur. Çünkü manuel olarak kaydetmeye çalışmak genellikle çok geç kaldığınız anlamına gelir.
 

Süresi dolmuş alan adlarının yenilenmemesi veya silinmemesi nedeniyle her gün milyonlarca alan adı düşüyor. Ön Sipariş/Ön Sipariş, kayıtlı bir alan adını yeniden kayıt için uygun hale gelir gelmez satın almanızı sağlayan bir özellik hizmetidir. Ön sipariş sistemi, seçtiğiniz alan adını takip edecek ve yeniden kayıt için uygun hale gelir gelmez sizin için kaydetmeye çalışacaktır.

Teklif Al